l

‘Tiempo Presente’ Uruguay’da

Mina bu kez de Amerika kıtasının güneyinde seyircisiyle buluştu. ‘Şimdiki Zaman’ın Latin Amerika prömiyeri 10-20 Nisan 2014 tarihlerindeki 32. Uluslararası Uruguay Montevideo Film Festivali’nde, Panorama bölümünde yapıldı.

http://www.cinemateca.org.uy/PDF/475.pdf

http://www.cinemateca.org.uy/


Dortmund-Köln Kadın Filmleri Festivali Türkiye’ye Bakıyor.

Dortmund-Köln Kadın Filmleri Festivali her yıl farklı bir ülkenin kadın sinemacılarına özel bir bölüm ayırıyor. Bu yılın odak ülkesi Türkiye oldu. Nisan’daki festivalde ‘Şimdiki Zaman’ önce Köln’de daha sonra da Dortmund’da gösterildi.
Bölümde ‘Şimdiki Zaman’ ın yanısıra ‘Köksüz’, ‘11’e 10 Kala’ ‘Pandora’nın Kutusu’, ‘Son Kumsal’, ‘Poyraz’ gibi kurmaca, belgesel ve kısa filmlere de yer verildi.
Festival Türkiye’ye ayırdığı bölümü şöyle tanımlıyor: ‘Türkiye’den kadın yönetmenlerin filmlerinde kaydadeğer artış ve uluslararası platformda kazandıkları başarı var. Bu filmler çok yönlü klişelerin ötesine geçiyor ve izleyiciye çok yönlü kadın karakterler sunuyor. Öte yandan Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türk asıllı vatandaş var. Bu bölüm Türk-Alman kadın sinemacıların Türkiye’ye ve dünyaya bakışını görmek için iyi bir fırsat. ’

http://www.frauenfilmfestival.eu/index.php?id=490&L=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=302&cHash=167203bb969b5a0b977281dfca9003b8‘Şimdiki Zaman’ Filmmor'da

‘Şimdiki Zaman’ 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında ‘Kadınların Sineması’ bölümünde gösterildi.
Yönetmen Belmin Söylemez, 20 Mart’ta Pera Müzesi’nde, 21 Mart’ta İstanbul Modern’de yapılan gösterimlerden sonra seyircilerle söyleşiye katıldı.
Bu yıl teması ‘Kendine Ait Bir Cüzdan’ olan festivalin gösterimleri Nisan 2014 boyunca Mersin, Adana ve Bodrum’da devam etti.
Bu yıl Filmmor sinemamızın ilk ve en üretken kadın yönetmenlerinden, 20 yıl once kaybettiğimiz Bilge Olgaç’a özel bir bölüm ayırdı. Bu kapsamda hem yönetmenin filmlerinden örnekler gösterildi hem de bir panel düzenlendi. Panel konuşmacıları Olgaç’la çalışmış olan yönetmen Belmin Söylemez ve oyuncu Füsun Demirel ile festival direktörü Melek Özman oldu.

http://www.filmmor.org/default.asp?sayfa=409


http://www.filmmor.org/default.asp?sayfa=519


Mina Kuzeyde, Tromso’da

'Şimdiki Zaman' 2014’deki ilk uluslararası yolculuğunu Norveç’e yaptı.
Film Fipresci Başkanı Alin Taşçıyan'ın seçimi olarak, bizzat kendisinin sunumuyla.Tromso Film Festivali'nde ‘Eleştirmenlerin Tercihi’ bölümünde gösterildi. Filme ilginin yoğun olması nedeniyle planlanan üç gösterime ek seans konuldu.

http://www.tiff.no/en/program/2014/present-tense


Yeni Sinema ‘Şimdiki Zaman’la Başladı

Yeni Sinema Hareketi ve Beşiktaş Belediyesi'nin sürekli programı 'Her Cuma Yeni Sinema' 2014'e Belmin Söylemez'in ödüllü filmi ile başladı. ‘Şimdiki Zaman’ 3-9 Ocak arası Levent Kültür Merkezi'nde gösterildi. 3 Ocak’taki ilk gösterimin ardından başrol oyuncusu Sanem Öge ve yapımcı-senarist Haşmet Topaloğlu izleyicilerin sorularını yanıtladılar.


Radikal Gazetesi’nin 2013 Anketi

Radikal gazetesi okuyucularına sinema ve sanat dallarında yılın en iyilerini sordu. ‘Şimdiki Zaman’ film dalında, Sanem Öge de Mina rolüyle en iyi kadın oyuncu adayları arasındaydı.

http://www.radikal.com.tr/eniyiler2013/en_iyi_film-1165322

http://www.radikal.com.tr/eniyiler2013/en_iyi_kadin_oyuncu-1164525#


Şimdiki Zaman Roma Türk Filmleri Festivali’nde

Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in onursal başkanlığını yaptığı Roma Türk Filmleri Festivali bu yıl 26-29 Eylül tarihlerinde üçüncü kez İtalyan sinema seyircisi ile buluşuyor. Festival bu yıl 15 Türk filmini İtalyan sinemaseverlere sunmaya hazırlanıyor. Festivalin Onur Ödülü, Yılmaz Güney anısına Fatoş Güney'e takdim edilecek. ‘Şimdiki Zaman’ 28 Eylül’de Cinema Barberini’de seyirci ile buluşacak. Yönetmen Belmin Söylemez de gösterime katılacak.

http://www.filmfestivalturcodiroma.org/festival-tr


‘Şimdiki Zaman’ TV Prömiyeri

Belmin Söylemez'in ödüllü ilk filmi 7 Aralık 2013’ten itibaren D-Smart Moviesmart Türk kanalında yayınlanmaya başladı.
Filmin diğer yayın tarihleri hakkında bilgi almak için:

https://www.dsmart.com.tr/


Frankfurt da onayladı: Sanem Öge 'En İyi Kadın Oyuncu'

‘Şimdiki Zaman’ın Almanya prömiyeri Ekim 2012’de 20.Hamburg Film Festivali’nde gerçekleşmişti. Filmin Almanya yolculuğu 2013 sonbaharında bir dizi
festival gösterimi ile devam etti. İlk gösterim 11-22 Ekim tarihlerinde gerçekleşen 22. Manheim Türk Film Festival’inin açılış gecesinde Heidelberg Karlstorkino’da yapıldı.

‘Şimdiki Zaman’ daha sonra 13.Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde yarışmada yer aldı (25 Ekim-2 Kasım 2013). Yapımcı-senarist Haşmet Topaloğlu Metropolis Kino Frankfurt’taki gösterime katılarak Frankfurt seyircisinin sorularını yanıtladı. Yarışmada verilen ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü filmde canlandırdığı Mina karakteriyle bir kez daha Sanem Öge kazandı.

http://www.turkfilmfestival.de/

‘Şimdiki Zaman’ın bir sonraki durağı Köln’deki ‘Filmreihe Tüpisch Türkisch’ idi.
7-10 Kasım 2103 tarihlerinde "Tipik Türk" başlığıyla Türkiye'den kurmaca ve belgesellerin gösterildiği etkinlikte ‘Şimdiki Zaman’ 10 Kasım’da Filmhaus Kino Köln’de seyirci karşısına çıktı. Gösterim sonrasındaki söyleşiye yapımcı-senarist Haşmet Topaloğlu katıldı. Ardından Filmhaus Kino’da etkinliğin kapanış resepsiyonu yapıldı.

https://www.facebook.com/Filmreihe.Tuepisch.Tuerkisch

Almanya turu Stuttgart'ta devam etti. ‘Şimdiki Zaman’ Alman-Türk Film Günleri Programı'nda 29 Kasım’da Stuttgart Delphi Arthaus Sineması'nda gösterildi.

http://www.dtf-stuttgart.de/tr/boeluemler/kunst-kultur/sinema/2013/simdiki-zaman.html


Mithat Alam'da ‘Yeni Türkiye Sineması’

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi 'Yeni Türkiye Sineması' programı kapsamında filmler gösterdi. Belmin Söylemez'in yönettiği 'Şimdiki Zaman' da 23 Ekim 2013’te izleyiciye sunuldu.

http://www.mafm.boun.edu.tr/?ps_promotion=son-donem-turkiye-sinemasinin-en-onemli-filmleri-koksuz-kuf-simdiki-zaman-zerre-mafmde


İstanbul Modern'de 'Biz de Varız'


'Şimdiki Zaman' 10 Ekim 2013’te İstanbul Modern'de 'Biz de Varız' programı kapsamında gösterildi. Gösterim sonrası yönetmen, yapımcı ve oyuncular seyircilerin sorularını yanıtladı.
‘İstanbul Modern Sinema, sezona yeni Türkiye sinemasından bir programla başlıyor: Biz de Varız! Özellikle son iki yıldır adından söz ettiren, Türkiye’de veya yurtdışında merak uyandırmış, festivallerden ödüllerle dönmüş amavizyonda yeterince yer bulamamış filmlerden oluşuyor. Bu filmler son 20 yıldır gelişmekte olan Türkiye sinemasına yeni karakterler, yeni kimlik temsilleri, yeni toplumsal yaklaşımlar katarak toplumda “öteki” olana yer ayırıyor ve çoksesli bir seçki oluşturuyor.‘

http://www.istanbulmodern.org/pic_lib/bigSize/icerikler/1243/film_ekim_poster_prg_1243_3377863.jpg


Zeugma Film Festivali’nde ‘Şimdiki Zaman’

‘Şimdiki Zaman’ 2-6 Ekim 2013 tarihleri arasında Kırkayak Sanat Merkezi tarafından Gaziantep’de düzenlenen ‘Zeugma Uluslararası Film Festivali’nin programında yer aldı.

http://www.sinefesto.com/gaziantepin-film-festivali-zeugma-basliyor.html


‘Şimdiki Zaman’ Roma Türk Filmleri Festivali’nde

'Şimdiki Zaman' ünlü yönetmen Ferzan Özpetek'in sunumuyla Roma seyircisiyle buluştu.
26-29 Eylül 2013 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenen Roma Türk Filmleri Festivali'nde Türkiye sinemasının son döneminden öne çıkan filmler gösterildi. Onursal başkanlığını Ferzan Özpetek'in yaptığı festival İtalyan seyircisi ve medyasından büyük ilgi gördü.
'Şimdiki Zaman'ın festival kapsamında Cinema Barberini'de yapılan gösterimlerinin ilkine yönetmen Belmin Söylemez katıldı. Ferzan Özpetek 'Şimdiki Zaman'ın İstanbul'u farklı bir gözle gösterdiğini söylerken yönetmen Söylemez de seyircilere film fikrinin nasıl oluştuğunu anlattı.
Il Manifesto gazetesi 'Şimdiki Zaman'la ilgili bir röportaj ve yorum yazısı yayınladı.

http://www.filmfestivalturcodiroma.org/festival-tr

https://www.facebook.com/filmfestivalturcodiroma


‘Son Dönem Türkiye Sinemasının Yüzleri’ Chicago’da

2. Chicago Türk Film Festivali Chicago’nun merkezinde Gene Siskel Film Center’da gerçekleştirildi. ‘Şimdiki Zaman’ 27 ve 28 Eylül 2013’de yapıldı.
‘9 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında, Gene Siskel Film Merkezi, Chicago Türk Film Komitesi işbirliği ile ‘Son Dönem Türkiye Sinemasının Yüzleri’adlı bir program sunuyor. Bu programda son dönemden dört örnek izleyici ile buluşuyor’

http://www.siskelfilmcenter.org/turkishcinema2013


Mina Bodrum'da


'Şimdiki Zaman' Eylül 2013’te Bodrum'da düzenlenen 3.Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda gösterildi. Cinemarine salonlarında yapılan gösterimlerin yanısıra 27 Eylül Cuma günü bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye filmin başrol oyuncusu Sanem Öge ve yapımcısı-ortak senaristi Haşmet Topaloğlu katılarak Bodrumlu seyirciyle sohbet ettiler.

https://www.facebook.com/cinemarinebodrumturkfilmlerihaftasi


Şimdiki Zaman Sinemalarda!

Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi ‘Şimdiki Zaman’ 6 Eylül 2013’te Türkiye’de sinemalarda gösterime girdi. Dağıtımı M3 tarafından yapılan film, Istanbul Feriye, CineMajestik, Nişantaşı City’s, MetroCity Pink, Kapitol, Kozyatağı Kozzy, Ankara Kızılırmak, Gaziantep Nakıp Ali, Edirne Kipa sinemalarında vizyon yolculuğuna başladı. Gösterim sonrası izleyicilerin film ekibi ve oyuncularla buluştuğu söyleşiler de gerçekleştirildi. Söyleşilere Alin Taşçıyan, Yekta Kopan, Sinan Yusufoğlu, Ercan Kesal gibi isimler de eşlik etti ve moderatörlük yaptı.

 


Şimdiki Zaman Toronto’da

Yurtdışında ve yurtiçinde birçok festivalde gösterilen ‘Şimdiki Zaman’ 22 Ağustos’ta Kanada’da gösterildi.

‘Şimdiki Zaman’  Türkiye’den kadın yönetmenlerin filmlerinden oluşan ‘İsyan Çığlığı – Türkiyeli Yeni Nesil Kadın Yönetmenler’ adlı programda Toronto’da izleyici ile buluştu. Toronto Film Festivali’nin sunduğu seçki, TIFF Sinematek binasında gösterildi. Programda Belmin Söylemez, Pelin Esmer, İlksen Başarır, Aslı Özge, Berke Baş, Somnur Vardar, Zeynep Dadak ve Merve Kayan gibi kadın yönetmenlerin filmleri yer aldı.

Toronto seyircisi gösterimleri ilgi ile karşılarken, filmler Kanada basınında da geniş yer buldu. ‘Şimdiki Zaman’dan beğeniyle söz edildi.

http://www.torontointernationalfilmfestival.ca/filmsandschedules/tiffbelllightbox/2013/2330012905


Şimdiki Zaman’a San Francisco’dan ‘Yeni Yönetmen’ Ödülü

Belmin Söylemez'in ilk uzun metrajlı filmi "Şimdiki Zaman" Amerika kıtasının en eski film festivali olan 56. San Francisco Film Festivali'nde "Yeni Yönetmen Ödülü"nü kazandı. Festivalin ilk veya ikinci filmini yapan yönetmenlerin eserlerine açık "Yeni Yönetmenler" başlıklı uluslararası yarışma bölümünde yer alan film jürinin değerlendirmesinde on film arasından öne çıkmayı başardı. Jüri kararın gerekçesini açıklarken "filmin, global kapitalizm, kentsel dönüşüm ve tüketim kültürü tarafından kuşatılmış bireyin karşılaştığı sorunlara kolaycı yanıtlar vermediği ve insani, duyarlı ve mizahi bir yaklaşım izlediği için ödüle layık görüldüğünü" belirtti. Ödülü yönetmen Belmin Söylemez'e jüri üyeleri Charles Mudede ve Alicia Scherson takdim ettiler.

http://www.torontointernationalfilmfestival.ca/filmsandschedules/tiffbelllightbox/2013/2330012905


Mina Üç Vakte Kalmadan Amerika Yolcusu

Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman’ dünyanın farklı köşelerini dolaştıktan sonra şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nde tura çıkıyor. Amerika’da hayata sıfırdan başlamak için İstanbul’da kahve falı bakarak para kazanmaya çalışan genç Mina’nın öyküsünü anlatan ‘Şimdiki Zaman’ festivaller ve özel gösterimlerle Amerikan seyircisine sunuluyor.

Filmin ilk durağı Wisconsin Film Festivali’nde gösterimler 14-15 Nisan’da gerçekleşti.
Amerika yolculuğundaki ikinci şehir Chicago. ‘Şimdiki Zaman’ Block Museum Cinema’nın üç aylık programının ilk filmi olarak 1 Mayıs’ta gösteriliyor.
Hemen ardından film ülkenin batı kıyısına yolculuğa çıkıyor. ‘Şimdiki Zaman’ İlk önce yarışmalı bölümüne davet edildiği Los Angeles SEEFest film festivalinde 6 Mayıs’ta kapanış filmi olarak gösterilecek. Film burada ‘En İyi İlk Film’ ve ‘Bridging the Borders’ ödüllerine aday. Daha sonra film Amerika kıtasının en köklü sinema etkinliği olan San Francisco Film Festivali’nde 6-9 Mayıs tarihlerinde üç kez seyirciyle buluşacak. ‘Şimdiki Zaman’ uluslararası yarışma seçkisinde prestijli Golden Gate ödülünün adayları arasında.
Amerika turunun son durağı ise Pittsburgh. 10-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Silk Screen Festivali Mina’nın öyküsünü Batı Amerika seyircisinin beğenisine sunacak.

Bu arada film Avrupa kıtasındaki yolculuğunu da yenilikçi ve önemli bir festivalle sürdürüyor. ‘Şimdiki Zaman’ 23-28 Nisan tarihleri arasında Avusturya’nın Linz şehrinde düzenlenen Crossing Europe Film Festivali’nin yarışma bölümünde yer alıyor.

http://www.crossingeurope.at/index.php?id=2&L=1

http://festival.sffs.org/

http://guide.wifilmfest.org/2013/Event.aspx?id=3016#.UWvepQToQC4.twitter

http://www.blockmuseum.northwestern.edu/view/cinema/index.html

http://www.seefilmla.org/seefest/

http://www.silkscreenfestival.org/202/festival-guide-2013 


Sanem Öge 24.Ankara Film Festivali'nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçildi.

Sanem Öge 24.Ankara Film Festivali'nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçildi. 'Şimdiki Zaman'da Mina karakterini canlandıran Sanem Öge ödülünü jüri üyesi Ercan Kesal’dan aldı. Öge, ödülü alırken ‘Hiçbir zaman gitmek istemeyeceğimiz bir ülkede yaşamak dileğiyle’ dedi. Sanem  Öge ‘Şimdiki Zaman’daki performansı ile 31.İstanbul Film Festivali'nde de ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçilmişti.

http://gundem.milliyet.com.tr/


Şimdiki Zaman’ın İngiltere Yolculuğu

'Şimdiki Zaman' İngiltere’de, Londra Türk Filmleri Festivali'nde izleyiciyle buluştu. İlk gösterim 23 Şubat 2013’de ICA'de, ikinci gösterim ise 27 Şubat’ta Rio Cinema’da yapıldı. Gösterimlerin ardından ReorientMag sitesinde Şimdiki Zaman ve Jin filmlerini kadın karakterleri üzerinden yorumlayan kapsamlı bir inceleme yayınlandı.  

http://www.ltff.co.uk/feature_films/present_tense.php

http://www.ica.org.uk/36513/Film/-Present-Tense.html

http://www.reorientmag.com/2013/03/reha-erdem-jin/


Şimdiki Zaman Hindistan’da

‘Şimdiki Zaman’ Aralık 2012 festival yolculuğuna Hindistan’da devam etti.  Filmin Hindistan prömiyeri  17th Kerala Film Festivalinde yapıldı. Uluslararası Yarışma Bölümünde yer alan filmin gösterimlerine sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi. Kerala Film Festivali, tarihi sinema salonlarında sunduğu zengin seçkiyle ve salonları dolduran izleyici kitlesi ile tanınıyor.  

http://iffk17.blogspot.in/2012/12/photos-meet-directors-13th-decemberdr.html

http://iffk.in/index.php?page=compfilms_12

‘Şimdiki Zaman’ Kerala’nın ardından Hindistan’ın doğu kıyısına seyahat ederek  10.Chennai Uluslararası Film Festival’inde Dünya Sineması bölümünde yer aldı .  


‘Gezici Festival’de Türkiye 2012 Sineması

Gezici Festival’in Türkiye 2012 bölümünde yer alan ‘Şimdiki Zaman’ Ankara’da Büyülü Fener Sinemasında, daha sonra da Sinop’ta Deniz Sinemasında gösterildi. 6 Aralık 2012 Büyülü Fener gösterimine yönetmen Belmin Söylemez ve senarist/yapımcı Haşmet Topaloğlu da katılarak izleyecilerin sorularını yanıtladı.

http://www.gezicifestival.org/gezici_festival.aspx?page=gezici_festival

http://www.gezicifestival.org/img/gezicigazete/02turkiye/turkiye007.html


Şimdiki Zaman’ın Telvesi Torino ve Floransa’da

 ‘Şimdiki Zaman’ın İtalya prömiyeri 30. Torino Film Festival’inde gerçekleşti. Uluslararası Yarışma Bölümü’ndeki ilk gösterimi festivalin yöneticisi Gianni Amelio sundu ve gösterimin ardından Barbara Grespi yönetmen Belmin Söylemez’le bir sohbet gerçekleştirdi. Torino’daki her iki gösterim de hem sinema tutkunları hem de profesyoneller tarafından büyük ilgi gördü.

http://torinofilmfest.org/?action=article&id=306&menu=1

‘Şimdiki Zaman’ın İtalya yolculuğu 34.Uluslararası Floransa Sinema ve Kadın Festivali “Laboratorio Imagine Donna” ile devam etti. Floransa prömiyeri tarihi Odeon Sineması’nda Türkiye temalı resepsiyonun ardından yapıldı. Gösterimden sonra yönetmen Belmin Söylemez festival yönetcisi Paola Paoli’nin sunduğu soru-cevap seansına katıldı.

 http://www.laboratorioimmaginedonna.it/?page_id=2933


‘Şimdiki Zaman’ Slovakya’nın Başkenti Bratislava’da

 ‘Şimdiki Zaman’ın uluslararası yolculuğu Kasım 2012’de, Slovakya’da düzenlenen 14.Uluslararası Bratislava Film Festivali’nde devam etti. Filmin, yönetmenlerin ilk veya ikinci filmleriyle katılabildiği yarışma programındaki gösterimlerinin ardından festivalin usta yöneticisi Nenad Dukic tarafından sunulan sohbetler gerçekleştirildi.


‘Şimdiki Zaman’  Malatya’da

‘Şimdiki Zaman’  9-15 Kasım’da gerçekleşen 3.Uluslararası Malatya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde seyirciyle buluştu.  Filmin Yeşil Sineması’ndaki gösterimine katılan oyuncular Sanem Öge, Şenay Aydın,Ozan Bilen ve yönetmen Belmin Söylemez  izleyecilerin sorularını yanıtladılar.


“Şimdiki Zaman” Montpellier’de

“Şimdiki Zaman”ın Fransa prömiyeri 34. Montpellier Film Festivali’nde gerçekleşti. ‘Akdeniz Filmleri Festivali - Cinemed’ olarak da tanınan festival, 34. yılında Akdeniz bölgesinden birçok filme ev sahipliği yaptı. “Şimdiki Zaman” festivalin ‘Panorama’ bölümünde gösterildi. Festival direktörü Jean-François Bourgeot ilk gösterimi sunarak yönetmen Belmin Söylemez’i Fransız izleyicisine takdim etti. Festival’de ayrıca Roberto Rossellini ve Costa Gavras retrospektiflerine de yer verildi. Açılış törenine katılan efsane yönetmen Costa Gavras, son filmi ‘Le Capital’i, başrol oyuncusu Gad Elmeleh ile beraber sundu.

http://www.cinemed.tm.fr/


"Şimdiki Zaman” Hamburg Film Festivali’nde

Kısa film ve belgeselleriyle tanınan Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi “Şimdiki Zaman”ın Almanya prömiyeri  Hamburg Film Festivali’nde gerçekleşti.  28 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve bu yıl 20.yaşını kutlayan festivalin programında 140 film yer aldı.“Şimdiki Zaman” festivalin ‘Ajanda 12’ başlıklı bölümünde 4 ve 5 Ekim tarihlerinde iki kez gösterildi. Yönetmen Belmin Söylemez ve yapımcı Haşmet Topaloğlu her iki gösterime de katılarak seyircilerin sorularını yanıtladı. Hamburg’un onur konuğu ise son filmi Pieta’yla Altın Aslan ödülünü kazanan yönetmen Kim Ki-duk oldu. Kim Ki-duk festivalin prestijli Douglas Sirk ödülünü aldı.

http://www.filmfesthamburg.de/en/programm/film/Present-Tense/8433

http://www.filmfesthamburg.de/en/


“Şimdiki Zaman” Adana Altın Koza’da

Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi “Şimdiki Zaman” 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışma bölümünde üç ödül kazandı.

“Şimdiki Zaman”, Altın Koza’nın prestijli ‘Yılmaz Güney’ ödülü’nün sahibi oldu. Yönetmen Belmin Söylemez, ödülü jüri başkanı yönetmen Ferzan Özpetek’ten aldı. Ulusal Yarışma  jürisi ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, akademisyen Hülya Uğur Tanrıöver, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, oyuncular Nurgül Yeşilçay ve Nejat İşler ve müzisyen Hasan Saltık’tan oluşuyordu.

Sinema yazarlarının da tercihi “Şimdiki Zaman” oldu. SİYAD jürisinin verdiği ‘En iyi Film’ ödülünün gerekçesini okuyan jüri üyesi Cüneyt Cebenoyan, ‘yaşadığımız cografyada aidiyet sorununu çok daha şiddetli yaşayan kadınların dünyasına o dünyaya ait bir ritüel üzerinden özgün bir bakış getirmesi nedeniyle’ “Şimdiki Zaman”ı seçtiklerini belirtti.   

“Şimdiki Zaman”a bir başka ödül de Film-Yön jürisinden geldi. Film-Yön ödülü yönetmen sinemasını öne çıkarmak için bu yıl ilk kez verildi. Yönetmenler Tunç Başaran, Biket İlhan ve Hüseyin Karabey’den oluşan jüri, Belmin Söylemez’e ‘En İyi Yönetmen Özel Ödülü’ verirken, Tunç Başaran karar gerekçesini ‘Sinema yalın ama büyüleyici olmalı. Bu film bunu hakediyor’ diye açıkladı.

http://www.altinkozafestivali.org.tr/index.php/tr


“Şimdiki Zaman” Saraybosna’da

“Şimdiki Zaman” 18.Saraybosna Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünde yer aldı. Kısa sürede Avrupa’nın önemli festivalleri arasında yer edinen Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl yarışma bölümünde dokuz film vardı. Yarışmayla birlikte “Şimdiki Zaman”ın uluslararası alandaki ilk gösterimi gerçekleştirildi. Yönetmen Belmin Söylemez, yapımcı Haşmet Topaloğlu, oyuncular Sanem Öge ve Şenay Aydın filmin National Theater’daki galasına katıldılar ve basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

http://www.sff.ba/news/show/id/1069?sf_culture=en&symfony=a73d8d68a2ac34fc7a98202653d8ce66Sanem Öge İstanbul Film Festivali’nin “En İyi Kadın Oyuncu”su

Yönetmenliğini Belmin Söylemez, yapımcılığını Haşmet Topaloğlu’nun yaptığı “Şimdiki Zaman”ın ilk gösterimi 31.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapıldı. 13 Nisan 2012 tarihinde Atlas Sineması’nda yapılan gösterime sinema sektörünün uluslararası temsilcileri, Türkiye’den sinemacılar ve festival izleyicileri yoğun ilgi gösterdi. Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan film, başrol oyuncusu Sanem Öge’ye “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü getirdi. Yazar Murathan Mungan’ın başkanlığındaki jüride Selanik festivali program yöneticisi Dimitris Kerkinos, aktris Nazan Kesal, yönetmen Yüksel Aksu ve yapımcı Alexander Mallet-Guy bulunuyordu. Sanem Öge ödülünü kapanış gecesi düzenlenen törende, Altın Lale Uluslararası Jüri üyesi, tanınmış Alman oyuncu Alexander Fehling’den aldı. “Mina” Sanem Öge’nin uzun metraj kurmaca alanındaki ilk başrolü. Öge daha önce de Tiyatro Dergisi’nin 2011 yılı değerlendirmesinde yılın en iyi kadın oyuncusu seçilmişti.

http://film.iksv.org/tr/arsiv/haberarsivi/p/1/525


BASINDAN


Nouvelle Magazine, Esen Bahar Peker, Belmin Söylemez ile ‘Şimdiki Zaman’ üzerine röportaj

http://www.nouvellemagazine.net/simdiki-zaman/


Altyazı, Evrim Kaya ‘Bir Başrollük Yer Açmak’

http://www.altyazi.net/yazilar/simdiki-zaman-bir-basrolluk-yer-acmak/


YeniAsır, Özkan Binol ‘Yeşilçam Sinemasına Saygı Duruşu’

http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/2013/09/29/yesilcam-sinemasina-saygi-durusu


HaberTürk, Mehmet Açar ‘Şimdiki Zaman’da Beklerken’

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/876750-simdiki-zamanda-beklerken


Posta, Timur Soykan ‘Bu Film Falınıza Bakıyor’

http://www.posta.com.tr/PostaKarnaval/HaberDetay/Bu-film-faliniza-bakiyor.htm?ArticleID=194716


Sabah, Haşmet Babaoğlu ‘Şimdiki Zaman!’

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/babaoglu/2013/09/14/simdiki-zaman


Radikal, Elif Türkölmez Belmin Söylemez Söyleşi ‘Nesiller Değişse de Çıkış Yolu Arama Biçimi Aynı’

http://www.radikal.com.tr/hayat/nesiller_degisse_de_cikis_yolu_arama_bicimi_ayni-1150030


Arka Pencere Hasan Cömert ‘Şimdiki Zaman’

http://www.arkapencere.com/2013/09/06/


Sinematurk Sanem Öge Söyleşi ‘Fal Bakmak Sezgisel Birşey’

http://www.sinematurk.com/icerik/3513-fal-bakmanin-sezgisel-bir-sey-oldugunu-dusunuyorum/


Zaman, Sanem Öge Söyleşi ‘Bugüne Şükretmeyi Unutuyoruz’

http://www.zaman.com.tr/kultur_bugune-sukretmeyi-unutuyoruz_2134537.html


Time Out Istanbul, Abbas Bozkurt ‘Şimdiki Zaman’ üzerine Belmin Söylemez Röportajı

http://www.timeoutistanbul.com/film/makale/3188/%C5%9Eimdiki-Zaman-Belmin-S%C3%B6ylemez-r%C3%B6portaj%C4%B1


Hürriyet, Sanem Öge Söyleşi ‘Filmin Sonu İzleyiciye Kalmış’

http://www.hurriyet.com.tr/keyif/24666967.asp


Taraf, Belmin Söylemez & Şenay Aydın Söyleşi ‘Neyse Halim Demekle Olmuyor’ Suzan Demir

http://www.taraf.com.tr/haber/neyse-halim-ciksin-demekle-olmuyor-ki.htm


Star, Alin Taşçıyan Belmin Söylemez Söyleşi ‘Kahve Fincanı bir Zaman Makinesi Gibi’

http://haber.stargazete.com/yazar/kahve-fincani-bir-zaman-makinesi-gibi/yazi-787255?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter


Star, Alin Taşçıyan ‘Kahve Bahane’

http://haber.stargazete.com/yazar/kahve-bahane/yazi-787081


Radikal, Şenay Aydemir ‘Aslında Her Zaman’

http://www.radikal.com.tr/hayat/aslinda_her_zaman-1149495


Milliyet, Belmin Söylemez & Sanem Öge Söyleşi ‘Filmin Merkezine Kahve Falını Oturttuk’ Nil Kural

http://gundem.milliyet.com.tr/filmin-merkezine-kahve-falini/gundem/detay/1759539/default.htm


Hürriyet, Melis Alphan, ‘Bir Hayalim Var Bile Diyemeyenlerin Öyküsü’

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24630777.asp


Radikal, Şenay Aydemir’in Şenay Aydın Röportajı ‘Yalan da Olsa Ne Var ki?’

http://www.radikal.com.tr/hayat/yalan_da_olsa_ne_var_ki-1148683

MyBilet E-Dergi, Belmin Söylemez Röportaj ‘Şimdiki Zaman’

http://e-dergi.mybilet.com/050913_Sayi8.pdf


Posta ‘İnsan Kendi Falına Bakabilir mi?’

http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Insan-kendi-falina-bakabilir-mi-.htm?ArticleID=192911


BeyazPerde, Ali Ercivan ‘Son Yılların Yüz Akı Türk Filmlerinden Biri’

http://www.beyazperde.com/filmler/film-196835/elestiriler-beyazperde/


Altyazı, Toronto’da Türkiyeli Kadın Yönetmenler Seçkisi

http://www.altyazi.net/olan-biten/torontoda-gunumuzden-turkiyeli-kadin-yonetmenler-seckisi/


Film Ekspres, Beril Özkoçak Belmin Söylemez Röportajı

http://filmekspres.wordpress.com/roportajlar/belmin-soylemez-roportaji/


Radikal, Şimdiki Zaman’a San Francisco’dan Büyük Ödül
http://www.radikal.com.tr/hayat/simdiki_zamana_buyuk_odul-1132930
Yer Gösterici, Şimdiki Zaman Söyleşi
http://yergosterici.ntvmsnbc.com/02/#/38

Beyazperde, 24.Ankara Film Festivali Söyleşi
http://www.beyazperde.com/dosyalar/sinema/dosya-50541/
Radikal, Mina Amerika Hayalini Gerçekleştiriyor
http://www.radikal.com.tr/
Ntvmsnbc, Mina Amerika Yolcusu:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25436413/
Sinan Yusufoğlu, Ekşi Sinema: Gezici Festival’de Şimdiki Zaman:
http://eksisinema.com/gezici-festival-1-gun-simdiki-zaman/
Yekta Kopan, Fil Uçuşu: Şimdiki Zaman: Hüzün, Ortak bir Hikayedir
http://filucusu.blogspot.com/2012/09/simdiki-zaman-huzun-ortak-bir-hikayedir.html
Türkiye Sinemasından Heyecan Verici 10 Film, Yer Gösterici:
http://yergosterici.ntvmsnbc.com/02/#/38
Şenay Aydemir, Ödül töreni sonrası Altın Koza yazısı,  Radikal:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1101411&CategoryID=82
Murat Özer, Altın Koza’da ilk günün üç filmini değerlendiriyor, Radikal:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1100918&CategoryID=120


Sinemamızın yeni sultan adayları, Alin Taşçıyan, Star:
http://haber.stargazete.com/yazar/sinemamiza-alti-yeni-sultan-adayi/yazi-689172


Altın Koza’da yarışacak filmler, ntvmsnbc:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25372421/


Şimdiki Zaman’ın yolculuğu başladı, ntvmsnbc:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25365165/


Şimdiki Zaman Sarabosna’da, Sabah:
http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sinema/2012/07/10/simdiki-zaman-saraybosnada


Şimdiki Zaman sinemaseverlerle buluştu, Akşam:
http://www.aksam.com.tr/simdiki-zaman-sinemaseverlerle-bulustu--126545h.html


Şimdiki Zaman Saraybosna’da, Habertürk:
http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/757763-simdiki-zaman-saraybosnada


Sanem Öge ile röportaj, Radikal:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1085574&CategoryID=82


Cut Dergisi online:
http://www.cut-online.com/2012/04/04/gecmisten-kacmak-icin-hep-gelecegi-dusleriz-ama-yasadigimiz-hep-simdiki-zamandir/


Bant Mag:
http://www.bantmag.com/dergi/07/page/view/902


İKSV İstanbul Film Festivali Günlüğü Söyleşi:
http://film.iksv.org/tr/festivalgunlugu/517


Euronews:
http://tr.euronews.com/2012/05/15/kadin-filmleri-furyasinin-son-halkasi-simdiki-zaman/

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry